May 3, 2009

Overall Results

1 26:30.1 Connor Nolan 16 H.S. Boys Carroll H.S. Open Water Swim Club
2 26:52.1 Ted Singley 15 H.S. Boys Carroll H.S. Open Water Swim Club
3 27:41.8 Claire Singley 17 H.S. Girls Carroll H.S. Open Water Swim Club
4 27:44.8 Andrew Phillips 15 H.S. Boys James Bowie High School
5 29:29.6 Frank Sarosdy 21 Masters 18-24 M
6 29:40.9 Taylor Cole 17 H.S. Girls Carroll H.S. Open Water Swim Club
7 29:50.4 Chelsea Onstott 17 H.S. Girls Westwood High School
8 30:01.7 Cassidy Lapp 15 H.S. Girls Carroll H.S. Open Water Swim Club
9 30:02.8 Kaitlyn Hogan 15 H.S. Girls Carroll H.S. Open Water Swim Club
10 30:18.1 John Ausdenmoore 15 H.S. Boys Carroll H.S. Open Water Swim Club
11 30:19.7 Carver Labrake 17 H.S. Boys Cedar Park Swimming
12 30:31.7 Chelsea Dunlap 17 H.S. Girls Carroll H.S. Open Water Swim Club
13 30:35.6 Seth Huston 44 Masters 40-44 M Rice Aquatics
14 30:45.9 Bridger Bell 25 Masters 25-29 M
15 30:48.7 Stephan Rodiger 39 Masters 35-39 M
16 30:50.3 Lynne Smith 41 Masters 40-44 W Nitro
17 30:58.8 James Montgomery 54 Masters 50-54 M Dallas Aquatics Masters
18 31:00.8 Bruce Dickson 55 Masters 55-59 M
19 31:01.8 Ken Turner 28 Masters 25-29 M
20 31:02.9 Tom Hickcox 56 Masters 55-59 M
21 31:04.0 Keith Bell 60 Masters 60-64 M
22 31:05.2 Kristi Nguyenphu 16 H.S. Girls Carroll H.S. Open Water Swim Club
23 31:24.7 Collis Williams 38 Masters 35-39 M Austin Water Polo
24 31:34.7 Michael Pichler 18 H.S. Boys Carroll H.S. Open Water Swim Club
25 31:53.4 Michael Yoch 38 Masters 35-39 M National Capital Ymca
26 32:04.9 Bob Mayer 41 Masters 40-44 M
27 32:08.3 Kayley Valentien 15 H.S. Girls Midway High School
28 32:20.9 Kristyne Blackburn 36 Masters 35-39 W
29 32:23.9 Sean Garretson 41 Masters 40-44 M Austin Water Polo
30 32:33.4 Scott Shippey 38 Masters 35-39 M
31 32:38.7 Kyle Spencer 15 H.S. Boys Carroll H.S. Open Water Swim Club
32 32:53.4 Keith Astoria 30 Masters 30-34 M TeamTexas Masters
33 33:00.8 Jennifer Breslin 29 Masters 25-29 W Austin Water Polo
34 33:40.7 Cesar Tomasino 45 Masters 45-49 M
35 33:11.7 Jeffrey Yglesias 15 H.S. Boys Carroll H.S. Open Water Swim Club
36 33:13.1 Brian Vance 58 Masters 55-59 M
37 33:22.8 Joseph Willman 42 Masters 40-44 M
38 33:26.7 Christian Martin 16 H.S. Boys Carroll H.S. Open Water Swim Club
39 33:28.0 Maxcy Kuykendall 46 Masters 45-49 M
40 33:35.4 Ashton Bishop 16 H.S. Boys Katy High School
41 33:39.2 Gregg Wood 41 Masters 40-44 M
42 33:48.6 Marcia Cleveland 45 Masters 45-49 W
43 33:58.9 David Strauss 40 Masters 40-44 M
44 34:42.6 Karlene Denby 55 Masters 55-59 W
45 34:54.7 Jamie Tout 55 Masters 55-59 M
46 35:05.3 Morris Paillet 42 Masters 40-44 M
47 35:15.1 Kevin Bremer 32 Masters 30-34 M Austin Water Polo Club
48 35:33.3 Peter Williams 62 Masters 60-64 M
49 35:44.3 Jaimie Hosfeld 33 Masters 30-34 W
50 35:58.8 Jonathan Kaplan 36 Masters 35-39 M
51 36:12.4 Maura John 46 Masters 45-49 W
52 36:20.9 Jose Malacara 33 Masters 30-34 M
53 36:31.9 David Mosier 50 Masters 50-54 M TeamTexas Masters
54 36:36.8 Amy De Los Santos 37 Masters 35-39 W
55 36:38.3 Scott Webster 47 Masters 45-49 M
56 36:40.4 Mark Rozman 41 Masters 40-44 M TeamTexas Masters
57 36:47.9 William Warrick 53 Masters 50-54 M
58 37:09.9 Fred Johnson 44 Masters 40-44 M
59 37:12.7 Paige Robbins 13 Youth 12-14 W
60 37:19.8 Leslie Blanke 46 Masters 45-49 W
61 37:27.0 Peter Gregg 42 Masters 40-44 M
62 37:31.0 Duncan Colville 52 Masters 50-54 M
63 37:31.7 Randeen Torvik-Ragan 53 Masters 50-54 W
64 37:35.1 Esther Yaniv 35 Masters 35-39 W
65 37:48.0 Jenn Hartner 27 Masters 25-29 W TeamTexas Masters
66 37:49.4 Lenora Vlasic 24 Masters 18-24 W
67 38:01.6 Suzy Reierson 57 Masters 55-59 W
68 38:03.5 Ernie Wood 62 Masters 60-64 M
69 38:07.0 Larry Bugen 62 Masters 60-64 M
70 38:17.7 Karen Coburn 28 Masters 25-29 W
71 38:24.4 Melyssa Tarectecan 15 H.S. Girls Mansfield Timberview High School
72 38:30.6 Kristine Kelly 21 Masters 18-24 W South Belt Area All Stars
73 38:40.2 Elise Ragland 58 Masters 55-59 W TeamTexas Masters
74 38:41.5 Charles Boatner 32 Masters 30-34 M Dam
75 39:06.4 Heather Fox 39 Masters 35-39 W
76 39:07.9 Lauren Singer 15 H.S. Girls Killeen High School
77 39:09.4 Kaitlin Tierney 13 Youth 12-14 W Ft Hood Dolphins
78 39:12.2 Nicole Stotts 15 H.S. Girls Carroll H.S. Open Water Swim Club
79 39:14.1 Burak Unalmiser 30 Masters 30-34 M
80 39:24.0 Matthew Balhoff 30 Masters 30-34 M
81 39:29.5 Eric Andruscavage 55 Masters 55-59 M
82 39:34.1 Elisabeth Wright 40 Masters 40-44 W
83 39:42.7 Amy Eskridge 32 Masters 30-34 W
84 39:54.8 Paolo Venegoni 47 Masters 45-49 M
85 39:59.5 Laura Fry 24 Masters 18-24 W Team Cool
86 40:15.0 Katherine Canales 47 Masters 45-49 W
87 40:24.9 Rachel Singer 12 Youth 12-14 W Ft Hood Dolphins
88 40:29.3 Jami Janowiak 33 Masters 30-34 W
89 40:39.1 Corinne Alford 13 Youth 12-14 W
90 40:41.8 Robert Alford 44 Masters 40-44 M
91 40:45.3 Carol Miller 54 Masters 50-54 W TeamTexas Masters
92 40:50.9 Cynthia Thomas 60 Masters 60-64 W Longhorn Aquatics
93 41:17.4 Emily Jensen 27 Masters 25-29 W
94 41:33.8 John Greenwood 50 Masters 50-54 M
95 41:40.3 John Quinn 48 Masters 45-49 M
96 41:45.8 Eli Oldham 22 Masters 18-24 M
97 41:56.4 Ann Fricke 49 Masters 45-49 W
98 42:06.0 Ed Alessio 45 Masters 45-49 M Wawa
99 42:16.6 Richard Clifford 57 Masters 55-59 M
100 42:25.9 Geni Simon 39 Masters 35-39 W
101 42:27.4 Louis Leon 14 H.S. Boys St Stephen's  High School
102 42:35.6 Paul Mykietyn 58 Masters 55-59 M
103 42:39.7 Emily Campbell 40 Masters 40-44 W
104 42:44.9 Kathy Ellins 55 Masters 55-59 W TeamTexas Masters
105 42:45.7 David Johnston 56 Masters 55-59 M
106 42:47.2 David Bartels 53 Masters 50-54 M
107 42:54.1 Erin Hamilton 29 Masters 25-29 W
108 42:56.4 John Gilmore 44 Masters 40-44 M
109 43:22.5 Julie Hagey 46 Masters 45-49 W
110 43:27.2 Cedar Baldridge 47 Masters 45-49 W
111 43:30.0 Jamie Long 25 Masters 25-29 W
112 43:34.8 Vanessa Davila 46 Masters 45-49 W
113 43:45.3 Jeff Hershey 38 Masters 35-39 M
114 43:55.1 Stephen Mclinden 53 Masters 50-54 M
115 43:58.8 Jean Mykietyn 52 Masters 50-54 W
116 44:00.1 Benjamin Greenwood 52 Masters 50-54 M Sink Or Swim
117 44:05.7 Stephan Mangin 35 Masters 35-39 M
118 44:12.6 Joseph Yglesias 47 Masters 45-49 M
119 44:27.5 Katherine Jaron 29 Masters 25-29 W
120 44:34.5 Douglas Doneson 24 Masters 18-24 M Team Cool
121 44:35.0 Kelly Mansfield 28 Masters 25-29 W
122 44:59.4 Susan Plettman-Rankin 54 Masters 50-54 W
123 45:05.5 Jennifer de Haas 34 Masters 30-34 W
124 45:15.5 Jamie Mitchell 46 Masters 45-49 M TeamTexas Masters
125 45:20.0 Matt Dow 49 Masters 45-49 M TeamTexas Masters
126 45:37.8 Kevin Quinn 42 Masters 40-44 M
127 45:54.9 Randy Eakins 47 Masters 45-49 M
128 46:03.4 Burton Minton 49 Masters 45-49 M
129 46:04.3 Heather Jo Boisseau 43 Masters 40-44 W
130 46:16.7 Miranda Martino 34 Masters 30-34 W
131 46:26.8 Rebecca Duty 26 Masters 25-29 W
132 46:32.1 Keith Lewis 45 Masters 45-49 M TeamTexas Masters
133 46:37.0 Rod Johnson 46 Masters 45-49 M
134 46:46.9 Bruce Butler 49 Masters 45-49 M
135 46:48.2 Carly Cannino 27 Masters 25-29 W
136 47:23.8 Joseph Bowen 50 Masters 50-54 M TeamTexas Masters
137 47:31.0 Ace Furman 14 H.S. Boys St Stephen's  High School
138 48:03.7 Reah Dahl-Stamnes 51 Masters 50-54 W TeamTexas Masters
139 48:11.7 Kwok Tsui 38 Masters 35-39 M TeamTexas Masters
140 48:16.1 Greg Weber 54 Masters 50-54 M
141 48:23.6 Robert Wozniak 48 Masters 45-49 M TeamTexas Masters
142 48:37.8 Marianne Dwight 50 Masters 50-54 W
143 48:39.0 William Dailey 47 Masters 45-49 M
144 49:01.5 Homer Portillo 44 Masters 40-44 M
145 49:47.4 Christian Leman 41 Masters 40-44 M
146 50:09.0 Russell Hinds 47 Masters 45-49 M
147 50:19.3 Janet Mcquaid 53 Masters 50-54 W TeamTexas Masters
148 50:21.3 Amber Roberts 38 Masters 35-39 W
149 50:24.0 Debra Bailey 44 Masters 40-44 W
150 50:59.5 Janice Witt 56 Masters 55-59 W
151 51:09.7 James Chouinard 37 Masters 35-39 M
152 51:33.4 Kathryn Mishell 68 Masters 65-69 W
153 51:58.7 Jack Roberts 64 Masters 60-64 M
154 53:14.6 Kevin Thex 40 Masters 40-44 M
155 53:19.1 Andrea Vega 31 Masters 30-34 W
156 53:31.8 Randall Sarosdy 56 Masters 55-59 M
157 54:39.7 Patti Polinard 55 Masters 55-59 W
158 55:32.8 Paul Scripko 52 Masters 50-54 M
159 56:38.7 Nigel Stewart 34 Masters 30-34 M
160 57:04.5 John Berry 67 Masters 65-69 M
161 57:27.1 Francois Minaux 26 Masters 25-29 M
162 03:06.4 Mark Ranus 51 Masters 50-54 M
163 05:28.8 Maureen Adair 55 Masters 55-59 W
164 08:34.3 Craig Smith 57 Masters 55-59 M
165 15:34.5 Roy Minton 77 Masters 70+ M
Wetsuit Results — 5/3/09
29:52.1 Bill Zeitz 43 Wetsuit TeamTexas Masters
34:07.8 Greg Smith Wetsuit
34:39.0 Catherine Singley 48 Wetsuit
35:28.1 Patrick Crawford 43 Wetsuit
37:21.3 Jose Martinez 46 Wetsuit
37:24.6 Matthew Hagan 44 Wetsuit
39:39.1 Steve Denison 43 Wetsuit
40:04.7 Melissa Ruthven 41 Wetsuit Austin TriCyclist
42:48.2 Suzanne Trotter 40 Wetsuit
44:06.5 Douglas Vreeland Wetsuit
44:40.2 Megan Helmbrecht 38 Wetsuit
44:46.6 Susan Reue 47 Wetsuit
46:11.9 Nancy Koch 45 Wetsuit
55:13.0 Ingrid Hillhouse 36 Wetsuit