May 3, 2009

Division Results

MEN 18-24
1 29:29.6 Frank Sarosdy 21
2 41:45.8 Eli Oldham 22
3 44:34.5 Douglas Doneson 24 Team Cool
WOMEN 18-24
1 37:49.4 Lenora Vlasic 24
2 38:30.6 Kristine Kelly 21 South Belt Area All Stars
3 39:59.5 Laura Fry 24 Team Cool
MEN 25-29
1 30:45.9 Bridger Bell 25
2 31:01.8 Ken Turner 28
3 35:58.8 Jonathan Kaplan 26
4 57:27.1 Francois Minaux 26
WOMEN 25-29
1 33:00.8 Jennifer Breslin 29 Austin Water Polo
2 37:48.0 Jenn Hartner 27 TeamTexas Masters
3 38:17.7 Karen Coburn 28
4 41:17.4 Emily Jensen 27
5 42:54.1 Erin Hamilton 29
6 43:30.0 Jamie Long 25
7 44:27.5 Katherine Jaron 29
8 44:35.0 Kelly Mansfield 28
9 46:26.8 Rebecca Duty 26
10 46:48.2 Carly Cannino 27
MEN 30-34
1 32:53.4 Keith Astoria 30 TeamTexas Masters
2 35:15.1 Kevin Bremer 32 Austin Water Polo Club
3 36:20.9 Jose Malacara 33
4 38:41.5 Charles Boatner 32 Dam
5 39:14.1 Burak Unalmiser 30
6 39:24.0 Matthew Balhoff 30
7 56:38.7 Nigel Stewart 34
WOMEN 30-34
1 35:44.3 Jaimie Hosfeld 33
2 39:42.7 Amy Eskridge 32
3 40:29.3 Jami Janowiak 33
4 45:05.5 Jennifer de Haas 34
5 46:16.7 Miranda Martino 34
6 53:19.1 Andrea Vega 31
7
MEN 35-39
1 30:48.7 Stephan Rodiger 39
2 31:24.7 Collis Williams 38 Austin Water Polo
3 31:53.4 Michael Yoch 38 National Capital Ymca
4 32:33.4 Scott Shippey 38
5 35:58.8 Jonathan Kaplan 36
6 43:45.3 Jeff Hershey 38
7 44:05.7 Stephan Mangin 35
8 48:11.7 Kwok Tsui 38 TeamTexas Masters
9 51:09.7 James Chouinard 37
WOMEN 35-39
1 32:20.9 Kristyne Blackburn 36
2 36:36.8 Amy De Los Santos 37
3 37:35.1 Esther Yaniv 35
4 39:06.4 Heather Fox 39
5 42:25.9 Geni Simon 39
6 50:21.3 Amber Roberts 38
MEN  40-44
1 30:35.6 Seth Huston 44 Rice Aquatics
2 32:04.9 Bob Mayer 41
3 32:23.9 Sean Garretson 41 Austin Water Polo
4 33:22.8 Joseph Willman 42
5 33:39.2 Gregg Wood 41
6 33:58.9 David Strauss 40
7 35:05.3 Morris Paillet 42
8 36:40.4 Mark Rozman 41 TeamTexas Masters
9 37:09.9 Fred Johnson 44
10 37:27.0 Peter Gregg 42
11 40:41.8 Robert Alford 44
12 42:56.4 John Gilmore 44
13 45:37.8 Kevin Quinn 42
14 49:01.5 Homer Portillo 44
15 49:47.4 Christian Leman 41
16 53:14.6 Kevin Thex 40
WOMEN 40-44
1 30:50.3 Lynne Smith 41 Nitro
2 39:34.1 Elisabeth Wright 40
3 42:39.7 Emily Campbell 40
4 46:04.3 Heather Jo Boisseau 43
5 50:24.0 Debra Bailey 44
MEN 45-49
1 33:28.0 Maxcy Kuykendall 46
2 33:40.7 Cesar Tomasino 45
3 36:38.3 Scott Webster 47
4 39:54.8 Paolo Venegoni 47
5 41:40.3 John Quinn 48
6 42:06.0 Ed Alessio 45 Wawa
7 44:12.6 Joseph Yglesias 47
8 45:15.5 Jamie Mitchell 46 TeamTexas Masters
9 45:20.0 Matt Dow 49 TeamTexas Masters
10 45:54.9 Randy Eakins 47
11 46:03.4 Burton Minton 49
12 46:32.1 Keith Lewis 45 TeamTexas Masters
13 46:37.0 Rod Johnson 46
14 46:46.9 Bruce Butler 49
15 48:23.6 Robert Wozniak 48 TeamTexas Masters
16 48:39.0 William Dailey 47
17 50:09.0 Russell Hinds 47
WOMEN 45-49
1 33:48.6 Marcia Cleveland 45
2 36:12.4 Maura John 46
3 37:19.8 Leslie Blanke 46
4 40:15.0 Katherine Canales 47
5 41:56.4 Ann Fricke 49
6 43:22.5 Julie Hagey 46
7 43:27.2 Cedar Baldridge 47
8 43:34.8 Vanessa Davila 46
MEN 50-54
1 30:58.8 James Montgomery 54 Dallas Aquatics Masters
2 36:31.9 David Mosier 50 TeamTexas Masters
3 36:47.9 William Warrick 53
4 37:31.0 Duncan Colville 52
5 41:33.8 John Greenwood 50
6 42:47.2 David Bartels 53
7 43:55.1 Stephen Mclinden 53
8 44:00.1 Benjamin Greenwood 52 Sink Or Swim
9 47:23.8 Joseph Bowen 50 TeamTexas Masters
10 48:16.1 Greg Weber 54
11 55:32.8 Paul Scripko 52
12 03:06.4 Mark Ranus 51
WOMEN 50-54
1 37:31.7 Randeen Torvik-Ragan 53
2 40:45.3 Carol Miller 54 TeamTexas Masters
3 43:58.8 Jean Mykietyn 52
4 44:59.4 Susan Plettman-Rankin 54
5 48:03.7 Reah Dahl-Stamnes 51 TeamTexas Masters
6 48:37.8 Marianne Dwight 50
7 50:19.3 Janet Mcquaid 53 TeamTexas Masters
MEN 55-59
1 31:00.8 Bruce Dickson 55
2 31:02.9 Tom Hickcox 56
3 33:13.1 Brian Vance 58
4 34:54.7 Jamie Tout 55
5 39:29.5 Eric Andruscavage 55
6 42:16.6 Richard Clifford 57
7 42:35.6 Paul Mykietyn 58
8 42:45.7 David Johnston 56
9 53:31.8 Randall Sarosdy 56
10 08:34.3 Craig Smith 57
WOMEN 55-59
1 34:42.6 Karlene Denby 55
2 38:01.6 Suzy Reierson 57
3 38:40.2 Elise Ragland 58 TeamTexas Masters
4 42:44.9 Kathy Ellins 55 TeamTexas Masters
5 50:59.5 Janice Witt 56
6 54:39.7 Patti Polinard 55
7 05:28.8 Maureen Adair 55
MEN 60-64
1 31:04.0 Keith Bell 60
2 35:33.3 Peter Williams 62
3 38:03.5 Ernie Wood 62
4 38:07.0 Larry Bugen 62
5 51:58.7 Jack Roberts 64
WOMEN 60-64
1 40:50.9 Cynthia Thomas 60 Longhorn Aquatics
MEN 65-69
1 57:04.5 John Berry 67
WOMEN 65-69
1 51:33.4 Kathryn Mishell 68
MEN 70+
1 15:34.5 Roy Minton 77
WOMEN YOUTH 12-14
1 37:12.7 Paige Robbins 13
2 39:09.4 Kaitlin Tierney 13 Ft Hood Dolphins
3 40:24.9 Rachel Singer 12 Ft Hood Dolphins
4 40:39.1 Corinne Alford 13

2009 ASA Open Water Swimming
TEXAS HIGH SCHOOL STATE CHAMPIONSHIP

sponsored by:

BOYS HIGH SCHOOL DIVISION
1 26:30.1 Connor Nolan 16 Carroll H.S. Open Water Swim Club
2 26:52.1 Ted Singley 15 Carroll H.S. Open Water Swim Club
3 27:44.8 Andrew Phillips 15 James Bowie High School
4 30:18.1 John Ausdenmoore 15 Carroll H.S. Open Water Swim Club
5 30:19.7 Carver Labrake 17 Cedar Park Swimming
6 31:34.7 Michael Pichler 18 Carroll H.S. Open Water Swim Club
7 32:38.7 Kyle Spencer 15 Carroll H.S. Open Water Swim Club
8 33:11.7 Jeffrey Yglesias 15 Carroll H.S. Open Water Swim Club
9 33:26.7 Christian Martin 16 Carroll H.S. Open Water Swim Club
10 33:35.4 Ashton Bishop 16 Katy High School
11 42:27.4 Louis Leon 14 St Stephen's  High School
12 47:31.0 Ace Furman 14 St Stephen's  High School
GIRLS HIGH SCHOOL DIVISION
1 27:41.8 Claire Singley 17 Carroll H.S. Open Water Swim Club
2 29:40.9 Taylor Cole 17 Carroll H.S. Open Water Swim Club
3 29:50.4 Chelsea Onstott 17 Westwood High School
4 30:01.7 Cassidy Lapp 15 Carroll H.S. Open Water Swim Club
5 30:02.8 Kaitlyn Hogan 15 Carroll H.S. Open Water Swim Club
6 30:31.7 Chelsea Dunlap 17 Carroll H.S. Open Water Swim Club
7 31:05.2 Kristi Nguyenphu 16 Carroll H.S. Open Water Swim Club
8 32:08.3 Kayley Valentien 15 Midway High School
9 38:24.4 Melyssa Tarectecan 15 Mansfield Timberview High School
10 39:07.9 Lauren Singer 15 Killeen High School
11 39:12.2 Nicole Stotts 15 Carroll H.S. Open Water Swim Club
WETSUIT DIVISION
29:52.1 Bill Zeitz 43 TeamTexas Masters
34:07.8 Greg Smith
34:39.0 Catherine Singley 48
35:28.1 Patrick Crawford 43
37:21.3 Jose Martinez 46
37:24.6 Matthew Hagan 44
39:39.1 Steve Denison 43
40:04.7 Melissa Ruthven 41 Austin TriCyclist
42:48.2 Suzanne Trotter 40
44:06.5 Doublas Vreeland
44:40.2 Megan Helmbrecht 38
44:46.6 Susan Reue 47
46:11.9 Nancy Koch 45
55:13.0 Ingrid Hillhouse 36